Bring investerar i ett nytt sorteringssystem från Fives till sin kommande terminal i norra Stockholm. Den nya anläggningen tas i drift 2027 och ska tredubbla kapaciteten genom avancerad automation.
Ny terminal möter växande paketvolymer
Bring fortsätter att expandera sin logistikverksamhet i Sverige. Samtidigt har paketvolymerna ökat stadigt de senaste åren, vilket ställer högre krav på kapacitet och precision. Därför byggs den nya terminalen för att möta den snabbt växande efterfrågan på paketleveranser i regionen.

— Stockholm är en av våra viktigaste marknader, och för att fortsätta leverera hög kvalitet och korta ledtider behöver vi en terminal som klarar framtidens volymer. Därför investerar vi i en automationslösning från Fives som är skräddarsydd efter våra behov. Med vår nya sorteringsmaskin tredubblar vi vår kapacitet i Stockholmsområdet, säger Hanna Jonasson, Director of Operations på Bring.
Kilometerlångt sorteringsband och avancerad teknik
Sorteringslösningen bygger på flera av Fives egna teknologier och är utformad för att hantera stora paketflöden med hög precision och driftsäkerhet. Systemet omfattar ett över en kilometer långt sorteringsband. Dessutom ska Fives singulator-teknik omvandla bulkflödet av paket till ett jämnt och separerat flöde av kollin, vilket möjliggör snabb och exakt sortering. Sorteraren är utrustad med kameror och volymmätning.
— Brings förnyade förtroende för Fives bekräftar styrkan i vårt samarbete och den prestation som levererades i Jönköpingsprojektet. Vi är stolta över att återigen få bidra till deras strategiska nätverksutbyggnad med en lösning byggd för effektivitet, skalbarhet och långsiktigt värde, säger Simone Bosetti, försäljningschef på Fives Intralogistics.
Den nya sorteringsanläggningen tas i bruk när terminalen står färdig 2027.
— Vår nya terminal säkrar vår möjlighet att växa. För att fortsätta öka våra paketvolymer måste vi inte bara operera snabbare, utan också använda smartare lösningar, säger Hanna Jonasson.
