Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Hem » EU patent för filtrering av biologiska partiklar
    Nyheter

    EU patent för filtrering av biologiska partiklar

    2020-08-28
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Arcaroma har fått positivt besked om ett preliminärt godkännande av en europeisk patentansökan gällande en metod för att filtrera biologiska partiklar ur ett flöde, följt av PEF-behandling med Cept plattformen, som ger ökad nedbrytbarhet av material inför biogasproduktion.
    –Det är mycket glädjande, säger Johan Möllerström, CEO, Arcaroma.Vi ser en stor marknad för avskiljning och behandling av slam i Europa. Enbart Tyskland, Frankrike och Storbritannien har tillsammans över 200 miljoner invånare och därmed finns det i grunden ett stort behov att hantera biologiskt avfall på ett energieffektivt och lönsam sätt. Här kan vi göra skillnad.

    Patentet skyddar särdragen hos den kombinationsbehandling som med framgång använts i fält för behandling av främst avloppsvatten.
    Genom att tillsätta ett ämne till vattenflödet kan biologiskt material enkelt filtreras ut och därmed kan torrsubstansen ökas inför behandling med Cept. På detta sätt kan man fokusera behandlingen till den fraktionen i flödet med störst innehåll av rötbara biologiska partiklar.

    (Visited 3 times, 1 visits today)
    Automation

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2023-03-29Uppdaterad:2023-03-09

    Med en plattform för robotinstallationer minskar utvecklingstiden avsevärt

    Nyheter Automation2023-03-28Uppdaterad:2023-03-09

    Zimply växer med nya kunder och investerare

    Nyheter Automation2023-03-27Uppdaterad:2023-03-09

    Hemligheten bakom minskade utsläpp från stora fartyg

    Nyheter Automation2023-03-26

    Codebeamer blir en del av PTC Digital Threads

    Kommentarer är stängda.

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    (Visited 5 times, 1 visits today)

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.