Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Hem » Egain & Iwmac går samman
    Nyheter

    Egain & Iwmac går samman

    2021-05-03
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

     Syftet med samgåendet mellan Egain och iwmac är att skapa en plattform i Europa som hanterar all uppkoppling av byggnader. Målet är dokumentation och optimering av energiförbrukningen i alla typer av byggnader samt specialiserade lösningar för kylning i livsmedelsförsäljning och bearbetning. Genom innovativ anslutning som övervakar, styr och optimerar både energianvändningen och organisationer, uppnår man energieffektivisering.

    Byggnader står för 40 procent av Europas utsläpp – främst till följd av uppvärmning och kylning – och 75 procent av alla byggnader är energiineffektiva, med prognoser som tyder på att så mycket som 95 procent av dagens befintliga byggnader fortfarande kommer att vara i bruk 50 år framöver.
    Den nybildade koncernen iwmac och Egain förvärvar nu även det norska bolaget Cebyc.
    Omkring 31 000 kommersiella, industriella, bostads- och offentliga byggnader och 3 000 livsmedelsbutiker i norra Europa är redan dagliga användare av antingen en iwmac-, Egain- eller Cebyc-lösning för olika energikontrollnivåer, effektivitet och rapportering.
    År 2020 översteg de tre företagens sammanlagda omsättning 18 miljoner euro. Efter förvärvet av Cebyc kommer bolaget att ha kontor i sju länder med totalt 130 anställda.

    (Visited 5 times, 1 visits today)
    Automation

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2023-03-28Uppdaterad:2023-03-09

    Zimply växer med nya kunder och investerare

    Nyheter Automation2023-03-27Uppdaterad:2023-03-09

    Hemligheten bakom minskade utsläpp från stora fartyg

    Nyheter Automation2023-03-26

    Codebeamer blir en del av PTC Digital Threads

    Nyheter Automation2023-03-25Uppdaterad:2023-03-09

    Protolabs lanserar automatisk DFM-analys vid 3D-printning

    Kommentarer är stängda.

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    (Visited 5 times, 1 visits today)

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.