Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2026

    itfsidan medklassintervjuer
    Nyheter

    Belönade avgångsklassen vid Automationslinjen i Perstorp

    2019-03-05
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    ITF belönade avgångsklassen vid Automationslinjen i Perstorp. Under årets ITF Automationsdagar delades ITFs Framtidspris 2019 ut till en grupp gymnasieelever.

    Automation är en betydelsefull faktor när industrin vidareutvecklas för att möta en globalt ständigt ökande konkurrens. Med förnuftig automation ökar företagen sina möjligheter att utveckla lönsamheten, att öka produktion och kvalitet och samtidigt hålla nere resursförbrukning samt att minimera miljöpåverkan.
    Under en lång följd av år har intresset för tekniska utbildningar i allmänhet varit vikande. ”Då har det känts viktigt för oss som arbetar professionellt med automation att verka för att popularisera utbildningar inom området. Det är ju dagens ungdomar som skall stå för kompetensen i våra anläggningar när nuvarande automationsingenjörer pensioneras” – understryker Rickard Lycke, ordförande i ITF  Automation.
    ”Det känns för oss i styrelsen bra att vi i år kunnat tilldela ITF:s Framtidpris till en automationsklass som verkligen gjort bra ifrån sig, såväl i skolan som ute i APL” – avslutar Rickard.
    Klassen består av Mattias Hagelkvist, Alvin Karlsson, Marcus Sandell, Timmy Ta och Marcel Yang, samt läraren Erica Olofsson. I sin prismotivering anger styrelsen att ”klassen uppmärksammas för att de tillsammans med sina lärare utvecklats till bra representanter för den kommande generationen av Automationsingenjörer. Inte minst har eleverna, tillsammans med sina handledare, på ett utomordentligt sätt tacklat de utmaningar de mött under det ArbetsPlatsförlagda Lärandet (APL)”. (läs artikeln i den bifogade PDF filen)

    (Visited 84 times, 1 visits today)
    ITF Automation
    Föregående inläggAppar för konfigurering och datasäkerhet
    Nästa inlägg Mässan som går på djupet med ytan
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2026-02-04

      Hägglunds inviger nytt labb för 50 miljoner i Mellansel

      Nyheter Automation2026-02-03

      ABB öppnar för AI och IoT i processautomation med Automation Extended

      Nyheter Automation2026-02-02

      PMI steg till 56,0 i januari – positiva trenden i industrin består

      Nyheter Automation2026-02-02

      Ny nationell satsning ska ge småföretag AI och robotik på verkstadsgolvet

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2026 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.