Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2026

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2026

    Vardag är autoamtion från still
    Nyheter

    Automation som vardagslösning

    2026-02-20
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Självgående materialflöden är på väg att bli lika självklara som trådlöst nätverk – alltid på, alltid tillgängliga och alltid stabila. Det menar Still Sverige, som ser hur automation nu lämnar projektstadiet och blir en naturlig del av industrins vardag.

    – Vi befinner oss i ett skifte där automation inte längre handlar om enskilda satsningar, utan om långsiktiga lösningar som är enkla att införa, trygga att driva och lätta att skala när behoven förändras, säger Reke Salievski, Country Manager på Still Sverige AB.

    Still arbetar med ett brett utbud av lösningar inom internlogistik, från AGV/AMR till automatiserade smalgångslager och shuttlesystem. Genom att automatisera repetitiva transporter frigörs tid, flaskhalsar minskar och produktionen får ett jämnare tempo.

    – Vi utvecklar inte automation för automationens skull. Vårt fokus är att skapa lösningar som fungerar i verkligheten, säger Salievski.

    Enligt Still är det avgörande att tekniken är beprövad, men också smart integrerad. Genom uppkopplade system och realtidsövervakning kan flöden optimeras i takt med verksamheten. Resultatet blir inte bara ökad effektivitet, utan också positiva effekter på säkerhet och hållbarhet.

    På Elmia Automation i Jönköping den 19–22 maj 2026 visar Still upp sina senaste automationslösningar live i montern, inklusive kundcase som visar hur tekniken används i praktiken.

    – Vi vill att besökaren ska lämna vår monter med känslan av att automation kan vara enkel, stabil och verkligt värdeskapande, säger Reke Salievski.

    (Visited 13 times, 1 visits today)
    Elmia Automation STILL
    Föregående inläggFives levererar automation till Brings nya terminal
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2026-02-19

      Henkel satsar på IIoT och MRO på Underhållsmässan

      Nyheter Automation2026-02-18

      Vårtecken i industrin – men osäkerheten består

      Nyheter Automation2026-02-18

      ABB Robotics får 16,6 MSEK för AI-driven testning av robotsäkerhet

      Nyheter Automation2026-02-17

      Cognibotics utvecklar rörelselagret för AI-styrd kirurgrobot

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2026 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.