Facebook Twitter Instagram
    Tidningen Automation
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Hem » Atlas Copco ökar uthyrning av ångpannor
    Nyheter

    Atlas Copco ökar uthyrning av ångpannor

    2021-03-22
    Dela
    Facebook LinkedIn E-post

    Atlas Copco investerar i ånga och expanderar hyresflottan, rapporterar Atlas Copco i en kommuniké.
    Under förra året investerade Atlas Copco Rental i flera nya ångpannor och tillbehör för leverans under 2021. Atlas Copco Specialty Rental är en division i affärsområdet Atlas Copco Power Technique.
    Divisionen har huvudkontoret i Belgien och betjänar kunder i olika branscher i hela världen genom att hyra ut tillfälliga lösningar för tryckluft, el, ånga och kväve i tillfälliga ånglösningar för både planerade projekt och nödsituationer. De speciella uthyrningstjänsterna omfattar flera produktgrupper.

    Specialist
    För två år sedan förvärvade Atlas Copco bolaget Location Thermique Service (LTS), en fransk specialist på uthyrning av ångpannor. LTS blev en del av divisionen Atlas Copco Specialty Rental och med detta förvärv kan Atlas Copco Rental utöka sina lösningar för både ånga, tryckluft och och kväve.
    Tillfällig ånga
    Ångpannor är energieffektiva och designade för hyresanvändning, poängterar Atlas Copco. De är enkla att transportera och installera. I hyresflottan finns för närvarande ångpannor med kapacitet från 1,3 ton per timme upp till 16 ton per timme med ett brett utbud av olika tillbehör.
    Utbyggnaden av flottan var ett beslut baserat på ökad efterfrågan och på ambitionen att hålla jämna steg med servicekvaliteten. Ångpannornas visuella utseende kommer att uppdateras men investeringen inkluderar inte nya modeller eller andra tekniska förändringar av pannorna.
    Atlas Copco är mest kända genom sina produktionslösningar som kompressorer, vakuumlösningar och tryckluftsbehandlingssystem, byggmaskiner och gruvutrustning samt elverktyg och monteringssystem.
    Produktutveckling
    Atlas Copcos produktutveckling syftar på utveckling av produktivitet, energieffektivitet, säkerhet och ergonomi. Företaget som grundades redan 1873 har sitt huvudkontor i Stockholm och är idag verksamt i mer än 180 länder. År 2019 hade man mer än 39 000 anställda och omsatte cirka 100 miljarder kronor.

    (Visited 6 times, 1 visits today)
    Automation

    Relaterade artiklar

    Nyheter Automation2023-03-23Uppdaterad:2023-03-08

    420 utbildningsplatser inom teknik beviljade för start

    Nyheter Automation2023-03-22Uppdaterad:2023-03-08

    Metsä Group investerar i en fossilfri framtid

    Nyheter Automation2023-03-21Uppdaterad:2023-03-08

    Ny tjänst för industrier som påskyndar den digitala omställningen

    Nyheter Automation2023-03-20Uppdaterad:2023-03-09

    Epiroc slutför två förvärv

    Kommentarer är stängda.

    Verkstadstidningen Förlags AB

    Co / Automation

    Box 2082

    169 02 SOLNA

    Vx 08-514 934 00

    automation@vtf.se

    (Visited 5 times, 1 visits today)

    LinkedIn
    Få nyheter i mailen
      © 2023 Tidningen Automation ---

      Skriv ovan och tryck Enter för att söka.