Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2025

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2025

    Hem » Assemblin får ny finanschef – Johan Hansson tillträder i augusti 2024
    Johan Hansson
    Nyheter

    Assemblin får ny finanschef – Johan Hansson tillträder i augusti 2024

    2024-05-27
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Johan Hansson blir ny CFO på Assemblin VS från och med augusti 2024. Johan ersätter Jonas Mårdell, som stannar i koncernen i en ny roll.

    Johan Hansson, född 1977, har en magisterexamen i företagsekonomi med inriktning logistik från KTH/Södertörns Högskola. Johan kommer närmast från Nomor/Rentokil Initial där han arbetat som CFO/Finance Director. Bland tidigare erfarenheter kan nämnas Business Controller på Infratek.

    Johan ersätter Jonas Mårdell, som efter många år som CFO på Assemblin VS har tillträtt en roll som analyschef i koncernbolaget, men kommer under en period att vara verksam som interim CFO för Caverion Sverige.

    ”Det är med glädje jag välkomnar Johan till Assemblin. Han har en bred ledarprofil och relevant erfarenhet, inte minst från förvärv och integrationsarbete. Han blir ett bra tillskott till vår ledningsgrupp och finansteam.

    Jag vill också ta tillfället i akt och tacka Jonas Mårdell för mycket goda insatser inom Assemblin VS, och önskar honom lycka till i sin nya roll. Det är roligt att vi som en stor koncern har möjlighet att erbjuda duktiga medarbetare nya utmaningar, säger Andreas Aristiadis, EVP och divisionschef på Assemblin VS.

    Johan Hansson tillträder sin nya tjänst i augusti 2024.

    ”Jag ser fram mot att börja på Assemblin VS och fortsätta utveckla finansfunktionen och verksamheten tillsammans med mina nya kollegor. Installationsbranschen är en spännande bransch med stora tillväxtmöjligheter, och Assemblin VS är en av marknadens ledande aktörer”, säger Johan Hansson.

    (Visited 67 times, 1 visits today)
    Assemblin På nya poster
    Föregående inläggProjekt Cloudia – Mälarenergi flyttar produktionsdata och analys till molnet
    Nästa inlägg Edge Edition: Kassows svar på behovet av kompakt och mobil industriautomation
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2025-07-11

      Tio år med WASP – Sveriges största forskningssatsning visar vägen för framtidens AI och teknik

      Nyheter Automation2025-07-08

      Svensk robotik i fokus när kinesisk branschdelegation besökte Sverige

      Nyheter Automation2025-07-07

      ABB varnar: Energieffektivisering försummas i jakten på hållbarhet

      Nyheter Automation2025-07-04

      Fem budgivare vill köpa Northvolts konkursbo

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2025 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.