Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation

    Guldhanden 2025

    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation

    Guldhanden
    2025

    Hem » Apotea bygger framtidens automatiserade e-handelslager
    Nyheter

    Apotea bygger framtidens automatiserade e-handelslager

    2024-07-19
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Apotea är Sveriges största nätapotek och står för ungefär hälften av marknadsandelarna när det kommer till e-handeln inom apoteksmarknaden. Under 2023 optimerades distributionscentret i Morgongåva tillsammans med intralogistikexperten SSI Schäfer och fördubblade sin prestanda.

    Efterfrågan inom e-handeln fortsätter dock att öka snabbt och kapaciteten blir alltmer begränsad. För att kunna hantera upp till 50 000 fler ordrar per dag byggs ett nytt lager i Varberg med målet att minska leveranstiderna till sydvästra Sverige. SSI Schäfers högeffektiva system kommer att göra det möjligt för Apotea att uppnå korta cykeltider, snabba leveranser och en utmärkt servicenivå.

    Planen är att skapa en högautomatiserad lösning som kombinerar flera banbrytande tekniker och som kan växa tillsammans med onlineapoteket i framtiden: Ett SSI Cuby-skyttellager med cirka 87 000 lagerplatser och ett automatiserat smådelslager med nästan 45 000 lagerplatser kommer att säkerställa hög tillgänglighet och genomströmning samt optimal användning av utrymmet. Automatisk plockning med hjälp av A-Frame-system och styckplockningsrobotar maximerar produktiviteten.

    För ergonomisk och skonsam hantering av föremål som måste hanteras varsamt, kommer Advanced Pick Stations att integreras i en nivå – detta minskar plockfelen till nästan noll, och parallellplockning i fyra orderlådor är möjlig utan problem. Ergonomiska arbetsstationer kommer också att säkerställa effektiva processer vid inleverans av varor och vid kontroll av receptbelagda läkemedel.

    Diskret plockning gör att alla beställningar kan plockas direkt i kartongerna i 4 olika storlekar, automatiskt reduceras i volym, förseglas, märkas och skickas till utleveransen. Den sömlösa anslutningen av alla områden kommer att garanteras genom transportsystem.

    Apotea drar även nytta av smidiga mjukvaruprocesser i det nya e-handelslagret: Hjärtat i systemet kommer att vara logistikprogramvaran WAMAS Warehouse Control System (WCS), som ger optimalt stöd för en mängd olika plockscenarier. Dessutom kan WAMAS Control Center användas för att övervaka och styra alla processer – vilket möjliggör lagerhantering på högsta nivå.

    Apoteas VD, Pär Svärdson, kan knappt vänta på att den ska gå live: ”Vi har arbetat med SSI Schäfer under en lång tid och är övertygade om att det nya lagret också kommer att uppfylla våra krav perfekt. Lösningen är skräddarsydd flexibelt efter våra behov. Det gör att vi kan fortsätta att erbjuda våra kunder förstklassig service även i framtiden och är väl förberedda för fortsatt tillväxt.”

    För Apotea är det nya lagret i Varberg ett viktigt steg framåt och ytterligare en milstolpe i samarbetet med SSI Schäfer. Installationen påbörjas under tredje kvartalet 2024 och systemet är planerat att tas i drift 2025.

     

    (Visited 127 times, 1 visits today)
    Apotea SSI Schäfer E-Handel
    Föregående inläggLED-arbetslampor med M12-A
    Nästa inlägg Styr motorerna exakt
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2025-06-24

      Första budet lagt på konkursade Northvolt – utländsk aktör visar intresse

      Nyheter Automation2025-06-24

      Linde Material Handling lanserar nya automatiserade truckar

      Nyheter Automation2025-06-23

      Byggstart för ABB:s Robotics Campus – nyckelsatsning på svensk automation och AI-robotik

      Nyheter Automation2025-06-19

      Sverige växlar upp för AI – datacenterexpansion i norr

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2025 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.