Carlo Gavazzi lanserar DCM2, en ny energimätare för mätning och övervakning av likström upp till 1 500 A och 1 500 VDC. Mätaren är utvecklad för applikationer där noggrann övervakning av hög effekt är viktig, exempelvis batterilagring, mikronät och laddinfrastruktur för tunga fordon.
DCM2 möjliggör realtidsövervakning av både elektriska värden och energiförbrukning och kan användas för att följa upp och optimera DC-system med höga effektnivåer.
Mätning av V, A, W, kWh och Ah
Energimätaren mäter bland annat spänning, ström, effekt och energi. Den hanterar både importerad och exporterad energi och har en mätnoggrannhet på klass 1.
Med en uppdateringstid på 200 ms kan mätvärden följas i nära realtid, vilket ger förutsättningar för effektiv övervakning och styrning av DC-system.
Utvecklad för batterilagring och laddinfrastruktur
DCM2 är anpassad för bland annat Battery Energy Storage Systems (BESS), där tillförlitlig mätning av höga DC-strömmar är en viktig del av systemövervakningen.
Mätaren kan användas i batterilagringssystem upp till 2,25 MW och har funktioner för bland annat larm vid övertemperatur, överström och överspänning. Den inbyggda hanteringen av kabelförluster bidrar samtidigt till en mer korrekt bild av systemets energiflöden.
Kommunikation och integration
För integration i automations- och övervakningssystem finns stöd för både RS485 med Modbus RTU och Ethernet med Modbus TCP.
Viktiga egenskaper
- Mätning av 150–1 500 VDC
- Strömmätning upp till 1 500 A
- Mätning av V, A, W, kWh och Ah
- Mätnoggrannhet klass 1
- Uppdateringstid på 200 ms
- Import och export av energi
- Larmfunktioner för övertemperatur, överström och överspänning
- RS485 Modbus RTU och Ethernet Modbus TCP
- Inbyggd hantering av kabelförluster
- CE-certifierad
DCM2 riktar sig därmed till systemintegratörer, maskinbyggare och andra aktörer som behöver tillförlitlig mätning och övervakning av höga DC-effekter i moderna energi- och automationssystem.
