Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Tidningen Automation
    Guldhanden 2026
    • Hem
    • Om Automation
    • Företagens Webbsida
    • Kontakta oss
    • Prenumerera
    • Annonsera
    • Mässor & Event
    • Tipsa oss
    Tidningen Automation
    Guldhanden 2026
    Elitfönster investerar i ny produktionsteknik
    Nyheter

    Elitfönster investerar nära 50 miljoner i ny produktionsteknik

    2026-09-17
    Dela
    E-post Facebook LinkedIn Twitter Tumblr Reddit

    Elitfönster investerar närmare 50 miljoner kronor i ny produktionsteknik vid fabriken i Lenhovda. Satsningen omfattar en avancerad CNC-maskin för bearbetning av träprofiler till altandörrar och en ny hyvellinje för tillverkning av karmar.

    Investeringarna är de första konkreta stegen i Elitfönsters långsiktiga utvecklingsplan, Plan 2032, och ska stärka produktionskapaciteten samt möjligheten att effektivisera tillverkningen.

    Produktionsutrustningen utvecklas och levereras av danska Rilesa ApS, som är specialiserat på kundanpassade och automatiserade produktionslösningar för träindustrin. Affären genomförs tillsammans med Thomas Frick AB.

    CNC-maskinen ska användas för bearbetning av träprofiler till altandörrar. Den andra investeringen är en ny hyvellinje för tillverkning av karmar, som är en central komponent i Elitfönsters konsumentsortiment.

    – Det här är viktiga investeringar som inte bara stärker vår produktionskapacitet, utan också vår förmåga att leverera hög kvalitet och precision i varje detalj. De är samtidigt de första konkreta stegen i vår Plan 2032, där vi målmedvetet utvecklar vår verksamhet för framtiden. Den nya tekniken ger Elitfönster förbättrade möjligheter att effektivisera produktionen, säkerställa jämn kvalitet och möta en hög efterfrågan från kunder. Samtidigt bidrar investeringarna till att framtidssäkra tillverkningen, säger Jens Sandvej, fabrikschef på Elitfönster AB i Lenhovda.

    Automation ska stärka produktion och konkurrenskraft

    Thomas Frick AB samarbetar i projektet med Rilesa, Sågspecialisten och Weinig. Enligt Johan Andersson, försäljningschef på Thomas Frick AB, är målet att kombinera teknik och automation med lokal expertis och service genom produktionslösningens livscykel.

    – Vi på Thomas Frick AB är stolta över att få Elitfönsters förtroende i detta spännande projekt i teknikens framkant. Vårt uppdrag är att kombinera världsledande teknik med flexibel automation, lokal expertis och service genom hela produktionslösningens livscykel. Tillsammans med våra partners Rilesa, Sågspecialisten och Weinig skapar vi återigen produktionsmiljöer i detta segment som ger våra kunder högre effektivitet, stärkt konkurrenskraft och trygghet i sin utveckling under många år framöver. Det nära samarbetet med Elitfönster har präglats av öppenhet, professionalism och en gemensam ambition att hitta den bästa långsiktiga lösningen. Vi ser fram emot att fortsätta vara en partner i deras utvecklingsresa under många år framöver, säger Johan Andersson.

    För Elitfönster är investeringarna en del av det fortsatta arbetet med produktutveckling och tillverkning.

    – Genom att kombinera lång erfarenhet med modern produktionsteknik fortsätter Elitfönster att driva utvecklingen i branschen – med kundvärde, kvalitet och hållbar produktion i fokus. Vi investerar långsiktigt för att stå ännu starkare i morgon. Det handlar om att fortsätta ligga i framkant – både när det gäller produktutveckling och hur vi producerar våra fönster och dörrar, säger Fredrik Gustavson, divisionschef konsument på Elitfönster AB.

    (Visited 4 times, 4 visits today)
    Automation Produktion CNC Tillverkning Elitfönster
    Föregående inläggNya massflödesregulatorer för kompakta gasapplikationer
    Automation

      Relaterade artiklar

      Nyheter Automation2026-09-16

      Cummins automatiserar pallflödet i Lindesberg

      Nyheter Automation2026-09-16

      Siemens visar högprecisionsrobot som fräser stål

      Nyheter Mary Örnborg2026-09-15

      Hallå där, Karl Ingström på Sejfo

      Nyheter Automation2026-09-14

      Footway visar automatiserad e-handelslogistik i Eskilstuna

      Kommentarer är stängda.

      Verkstadstidningen Förlags AB

      Co / Automation

      Box 2082

      169 02 SOLNA

      Vx 08-514 934 00

      automation@vtf.se

      Instagram LinkedIn
      Få nyheter i mailen
        © 2026 Tidningen Automation ---

        Skriv ovan och tryck Enter för att söka.

        Ad Blocker Enabled!
        Ad Blocker Enabled!
        Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please support us by disabling your Ad Blocker.