På Frihamnsdagarna 2025 i Göteborg presenterade GKN Aerospace sina framtidsplaner. Med ökade satsningar på försvar och teknologi väntar både nya rekryteringar och fortsatt expansion inom forskning och innovation i Trollhättan.
Stora rekryteringsbehov
Det säkerhetspolitiska läget i Europa, tillsammans med Sveriges Nato-inträde, skapar en växande efterfrågan på teknologisk utveckling. Detta märks tydligt hos GKN Aerospace i Trollhättan.
– I Trollhättan behöver vi anställa 200 ingenjörer på olika kompetensnivåer de närmaste två åren, säger Sara Eklöf, ställföreträdande chef för affärsområdet Governmental Solutions, GKN Aerospace.
FoU och ny teknologi i fokus
För att möta behoven expanderar företaget inom både forskning och innovation. Redan förra året öppnade GKN Aerospace en ny produktionsenhet med egenutvecklad och resurssnål additiv tillverkning. De nytillverkade motordelarna premiärflyger under hösten.
Samtidigt söker företaget erfarna forskare och specialister för att utveckla nästa generations teknologi.
– För oss på GKN Aerospace innebär satsningarna att vi kan stärka Trollhättan och Västsverige som ett globalt centrum för avancerad teknik och innovation med fokus på områden som additiv tillverkning, avancerad motorteknik och materialutveckling, säger Sara Eklöf.
En motor i svensk försvarsförmåga
GKN Aerospace i Trollhättan bidrar tillsammans med Saab i Göteborg till Sveriges förmåga att utveckla avancerade stridsflygplan – något endast ett fåtal europeiska länder klarar av.
– Vi befinner oss i en unik situation där vi på GKN Aerospace både stärker Sveriges industriella förmåga och driver på industriell förnyelse. Totalt handlar det om att förbättra landets försvarsförmåga, säger Sara Eklöf.
Spridningseffekter för samhället
Försvarsindustrin ger även breda samhällseffekter genom att driva fram ny kunskap och kompetens.
– Försvarsindustrin är dessutom en katalysator med ekonomiska spridningseffekter genom kvalificerad utbildning, forskning, högteknologisk sysselsättning, teknikspridning till andra branscher, handel och skatteintäkter, säger Sara Eklöf.
